فناوری پوشیدنی Wearable Technology

امروزه در سرتاسر دنیا فناوری اطلاعات به طور واضح با زندگی افراد بسیار زیادی در آمیخته است به صورتی که زندگی بدون این تکنولوژی ها، زندگی بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد شد. در زمینه فناوری اطلاعات شرکت ها و کسب و کار های بسیار زیادی در حال فعالیت هستند که هر یک دارای موفقیت هایی نیز بوده اند.

البته چیزی که واضح است این است که در زمینه فناوری اطلاعات راه بسیار زیادی برای پیشرفت مانده که این خود باعث ایجاد فناوری های نو ظهوری شده است. فناوری هایی همچون اینترنت اشیا که امروزه به موضوعی بسیار داغ تبدیل شده و باعث ایجاد کسب و کار های بسیار زیادی شده است. یکی از زیر مجموعه های اینترنت اشیا گجت ها یا همان تکنولوژی های پوشیدنی است. که در ادامه به آن خواهیم پرداخت .


فناوری پوشیدنی چیست ؟

این روزها گجت‌های پوشیدنی به سرعت در حال توسعه یافتن هستند.این گجت‌ها به شکل لوازم جانبی مانند عینک آفتابی و یا مچ بندهای الکترونیکی ارائه می‌شوند.علاوه بر این موارد دیگری نیز وجود دارد که با لباس‌هایی مانند تی‌شرت یا کلاه ادغام شده اند. این لباس‌ها می‌توانند به دستگاه‌های الکترونیکی مانند لپ‌تاپ‌ها و دستگاه‌های تلفن متصل شوند و محاسبات پیچیده ای مانند پیگیری عملکرد بیولوژیکی بدن مانند ضربان قلب و میزان کالری سوزانده شده را بررسی کنند.

به طور کلی می توان گفت تکنولوژی پوشیدنی، دستگاه های الکترونیکی هوشمند دستگاه الکترونیکی با میکروکنترلرها می باشند که می توانند بر روی بدن به عنوان ایمپلنت یا لوازم جانبی پوشیده شوند.

تکنولوژی پوشیدنی مانند ردیاب های فعالیت بهترین نمونه از اینترنت اشیا هستند،تکنولوژی پوشیدنی دارای انواع برنامه های کاربردی است که به محض توسعه فضای خود رشد می کنند.

تأثیر این گجت‌های پوشیدنی به ویژه در زمینه تناسب اندام، سلامت و آموزش و پرورش بسیار گسترده است. مفهوم گجت‌های پوشیدنی مدت زمان زیادی است که وجود دارد، اما اجرای آن در مقیاس وسیع هنوز به اندازه گوشی‌های هوشمند موفقیت آمیز نبوده است.


موارد استفاده

  • استفاده شخصی
  • استفاده تجاری

رای استفاده شخصی یا کسب و کار، ابزارهای تکنولوژی پوشیدنی عمدتا برای هر یک از توابع زیر استفاده می شود:

به عنوان یک مد

به عنوان یک ردیاب تناسب اندام

به عنوان یک درمان برای اختلالات شنوایی

برای درمان از راه دور از اختلالات گفتاری و صوتی مانند کسانی که در بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون

به عنوان یک ردیاب ورزشی

برای همگام سازی داده ها و ارتباطات از ابزارهای دیگر

برای نظارت بر موارد خاص سلامت، مانند مدیریت استرس

به عنوان یک سنجش برای سطح هوشیاری و انرژی

به عنوان ابزار ناوبری

به عنوان دستگاه های رسانه ای

به عنوان ابزارهای ارتباطی


تکنولوژی پوشیدنی اغلب برای نظارت بر سلامت کاربر استفاده می شود. با توجه به این که این دستگاه در ارتباط نزدیک با کاربر است، می تواند به راحتی داده ها را جمع آوری کند.

Wearables می تواند برای جمع آوری داده ها در مورد سلامت کاربر از جمله:

  • ضربان قلب
  •  کالری سوزانده شده
  • مراحل راه رفتن
  •  فشار خون

این توابع اغلب همراه با یک واحد مانند یک ردیاب فعالیت یا ساعت هوشمند همراه هستند. دستگاه هایی مانند این برای آموزش فیزیکی و نظارت کلی سلامت جسمانی استفاده می شوند.

در حالی که پوشیدنی ها می توانند داده ها را جمع آوری کنند، هنوز بر اساس این داده ها باید تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری کنند Wearables نمی تواند نیازهای بهداشت فردی فرد را حساب کند؛ آنها فقط می توانند داده ها را جمع آوری کنند. از این رو، پوشیدنی ها در درجه اول برای اطلاعات در مورد رفاه عمومی مورد استفاده قرار می گیرند، نه برای تصمیم گیری در مورد سلامت .

در انتها می توان به این موضوع اشاره کرد که بسیاری از کسب و کار های بزرگ همچون اپل و گوگل در این زمینه بسیار فعال بوده و بسیار هم موفق بوده اند که دراین میان به ساعت های هوشمند که یکی از بزرگترین دستاورد های این زمینه اشاره کرد./ 0 نظر / 92 بازدید