روش های افزایش امنیت حساب تلگرام

امروزه با پیشرفت روز افزون فناوری اطلاعات،تاثیر آن بر زندگی افراد به امری غیر قابل انکار تبدیل شده است. به گونه ای که کمتر کسی را می توان یافت که از این فناوری هابه صورت روزانه استفاده نکند. یکی از زیر مجموعه فناوری اطلاعات که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، شبکه های اجتماعی است. در این میان کسب وکار های بسیار زیادی در این شبکه ها راه اندازی شده که همگی آنها به صورت فعال درآن مشغول به سرویس دهی به جامعه و کسب درآمد از آن هستند. پس ایجاد بستری امن یکی از الزامات ارتباطات در این شبکه ها است. زیرا در سایه امنیت می توانند افراد جامعه در این شبکه ها فعالیت خود را داشته باشند.

download.png

امنیت در شبکه مجازی

ما همانگونه که در دنیای واقعی به فکر امنیت زندگی خود هستیم در فضای اینترنت نیز باید به فکر برقراری امنیت اطلاعاتمان باشیم.زیرا بدون برقراری امنیت اطلاعاتمان ضرر های بسیار هنگفتی خواهیم کرد برای مثال تصور کنید اطلاعات حساب بانکی تان به دست شخص دیگری بیفتد، از آن به بعد عملا کنترلی برآن حساب و پول های درون حسابتان را نخواهید داشت پس بحث امنیت اطلاعات بسیار گسترده و مهم است که آن را باید جدی بگیرید.

برقراری امنیت دارای چالش های بسیار زیادی است که امروزه شرکت های بسیار زیادی در سرتاسر دنیا بر روی راه کار های افزایش امنیت اطلاعات در حال تحقیق هستند و به دستاورد های بسیار عالی نیز رسیده اند.

امنیت 100 درصدی وجود ندارد

شاید کمی عجیب به نظر برد اما امنیت مطلق وجود ندارد و همیشه راهی برای نفوذ وجود خواهد داشت اما این به این معنی نیست که ما هیچ کاری نکنیم و بگذاریم اطلاعاتمان به راحتی مورد سرقت و سوء استفاده قرا گیرد. برخی ازجوانب مهم امنیت اطلاعاتمان به دست خودمان است.

امنیت اطلاعات بحثی بسیار گسترده است که در مقاله ای مخصوص به آن خواهیم پرداخت. در ادامه به موضوع اصلی این مقاله یعنی روش هایی برای افزایش امنیت حساب تگرام خواهیم پرداخت. لطفا با ما همراه باشید.


تلگرام Telegram

یکی از شبکه های مجازی دارای امنیت بسیار بالا و بسیار محبوب در دنیا و محبوب ترین پیام رسان اینترنتی در داخل کشور عزیزمان ایران، تلگرام است، که حتی با فیلتر کردن آن تاثیر زیادی در استفاده از این پیام رسان رخ نداد و مانند قبل افراد بسیار زیادی در آن در حال فعالیت هستند.

امروزه با افزایش استفاده از این پیام رسان محبوب افراد زیادی علاقه مند به نفوذ به حساب دیگران و ایجاد خرابکاری و اهداف مخرب دیگری هستند.در این جا مبحث بسیار مهم امنیت پیش می آید که میتواند دست این افراد را از دسترسی به حسابمان کوتاه کند. در ادامه به سه روش افزایش امنیت تلگرام که تاثیر بسیار زیادی در امنیت حساب ما را دارد خواهیم پرداخت.با ما همراه باشید.


روش اول : رمز گذاری روی برنامه تلگرام

1- وارد برنامه تلگرام شوید.

2- به قسمت تنظیمات (settings ) وارد شوید.

3- گزینه حریم خصوصی و امنیت( privacy and security) را انتخاب کنید.

4- گزینه قفل با گذرواژه( passcode lock) را انتخاب کنید.

5- در این مرحله رمز مورد نظر خود را وارد کنید.

عملیات رمزگذاری در این مرحله به پایان رسیده است و در قسمت بالا در صفحه اصلی نرم افزار آیکون قفل باز ظاهر شده است.برای قفل کردن برنامه کافی است بر روی قفل ضربه زده و از برنامه خارج شوید با این عمل برای ورود به برنامه در مرحله بعد از شما رمزی درخواست خواهد شد که رمز عبوری که قبلا ایجاد کرده اید را برای ورود وارد کنید.

اما این امکان وجود دارد که هنگام خروج فراموش کنید روی قفل کلیک کنید که اگر بخواهید به صورت اتوماتیک این کار انجام شود در قسمت قفل با گذر واژه(password lock) گزینه قفل خودکار(Auto lock) را انتخاب و مقدار آن را به زمان دلخواه خود تغییر دهید تا در زمان تنظیم شده به طور اتوماتیک تلگرام قفل شود.

تا اینجا برای امنیت تلگرام خود تنها یک قدم برداشته اید.


روش دوم : تایید دو مرحله ای یا two–step verification

1- وارد برنامه تلگرام شوید.

2- به قسمت تنظیمات (settings ) وارد شوید.

3- وارد قسمت حریم خصوصی( privacy and security) شوید.

4- گزینه تایید دو مرحله ای( two–step verification ) را انتخاب نمایید.

5- روی گزینه تنظیم گذرواژه اضافی( set additional password) کلیک کنید.

6-در این مرحله گذرواژه دلخواه خود را وارد کنید.

7-در این مرحله گذرواژه را دوباره وارد کنید تا تایید شود.

8-در این مرحله اگر مایل به ساخت یک راهنما(Hint) برای گذواژه خود هستید میتونید در کادر مورد نظر وارد کنید برای مثال میتوانید قسمتی از گذرواژه خود را وارد کنید.

9- در این قسمت ایمیل (Email) را با دقت وارد کنید زیرا در صورت فراموشی گذرواژه، ایمیل تان به کمک شما خواهد آمد.

10- پس از وارد کردن آدرس ایمیل، کد فعال سازی تایید دو مرحله ای به آدرس ایمیل شما ارسال شده است که آن را باید در کادر مورد نظر وارد کنید.

بعد از وارد کردن کد ارسال شده در کادر داخل برنامه پیامی مبنی بر فعال شدن تایید دومرحله ای حسابتان به شما نمایش داده خواهد شد.

حال اگر کسی قصد ورود به حساب شما را داشته باشد باید از این گذرواژه استفاده کند. پس از گذرواژه به خوبی مراقبت کنید و آن را به هیچ شخص دیگری ندهید.


روش سوم : کنترل و مشاهده دستگاه های وارد شده – active sessions


فرض کنید که کسی وارد حساب کاربری شما در تلگرام شده است راه قطع دسترسی آن فرد در نشست های فعال برنامه است. در نشست های فعال برنامه افرادی که به حساب ما متصل شده اند را نشان می دهد.

اولین نشست فعال خودمان هستیم.

در نشست های فعال اطلاعاتی همچون مدل گوشی و اطلاعات جغرافیایی و نوع سیستم عامل نشان داده می شود.

برای دسترسی به نشست های فعال حساب به صورت زیر عمل می کنیم :

1- وارد برنامه تلگرام شوید.

2- به قسمت تنظیمات (settings ) وارد شوید.

3- وارد قسمت حریم خصوصی( privacy and security) شوید.

4- به قسمت نشست های فعال(active sessions) وارد شوید.

در این مرحله افرادی که وارد این حساب شده اند را نمایش می دهد که در صورتی لزوم می توانید دسترسی آنها را به راحتی قطع کنید.

برای مثال در تصویر شخص دیگری به حساب دسترسی دارد و همچون شما می تواند به تمامی اطلاعات شما همچون پیام های شما و اطلاعات شخصی شما درون برنامه دسترسی داشته باشد.

telegram_security_3.jpg


اگر بخواهید کاربری که از اکانت شما استفاده می کند را از اکانت خارج کنید دستکاه مورد نظر را انتخاب و گزینه ok را بزنید.و اگر بخواهید همه کاربران اضافی را از اکانت خارج کنید گزینه Terminate All Other Sessions را انتخاب و ok کنید.


امنیت را جدی بگیرید./ 0 نظر / 40 بازدید